Mrtvé moře v Jordánsku

Mrtvé moře v Jordánsku

Dovolená u Mrtvého moře v Jordánsku je skvělá k odpočinku, ale i k léčbě nebo omlazení pokožky vašeho těla. Mrtvé moře obsahuje mnoho prospěšných minerálů, které jsou vyhledávané už od starověku. O jejich omlazujících a léčebných účincích věděla i královna Kleopatra, která si soli a bahno nechala dovážet z Jordánska. Nachází se zde také přírodní asfalt, který byl používaný k balzamování faraonů.

Mrtvé moře

Slané jezero

Mrtvé moře v Jordánsku je slané bezodtokové jezero, které se nachází ve výšce 430,5 metrů pod hladinou moře. A je tedy nejnižším místem na Zemi. Mrtvé moře je tajemně vypadající jezero světlých tyrkysových vod, ze kterých vyčnívají bělostná krystaly soli a obklopují ho zlatohnědé kopce.

Dovolenou u Mrtvého moře můžete prožít v jednom z našich poznávacích zájezdů do Jordánska.

Mrtvé moře, spojované s biblickou Sodomou a Gomorou, se táhne v délce 80 kilometrů Jordánskem, západním břehem Jordánu a Izraelem. 

Z historického hlediska bylo toto území osídleno již před více než 2000 lety. V nedávné minulosti byly objeveny v oblasti Kumránu tzv. svitky od Mrtvého moře, které jsou považovány za jedny z nejstarších rukopisů Bible na světě – psané starohebrejsky a aramejsky. Jejich stáří se datuje do 1. století před Kristem.

Mrtvé moře
Mrtvé moře

Proč je Mrtvé moře v Jordánsku tak slané?

Mrtvé moře je jedním z nejslanějších vodních jezer na světě. A co je důvodem  této vysoké slanosti, díky níž jeho vody člověka nadnášejí? Mrtvé moře je bezodtokové jezero, do kterého proudí povrchové vody a jejich jediným únikem je vypaření. Rostoucí letní teploty a celoročně horké a suché klimatické podmínky vedou k výrazným ztrátám vody. Ta ztrácí svůj obsah H2O po dobu 65 000 let, přičemž se minerály stávají stále více koncentrovanými. 

Mrtvé moře dostalo svůj název díky vysoké salinitě, ale je opravdu mrtvé? Ne úplně! Žije v něm několik druhů bakterií a místy i řasy. V okolí jezera žijí velbloudi, kozorozi, zajíci, lišky, dokonce i leopardi a stovky druhů ptáků.

Mrtvé moře
Mrtvé moře

Blahodárné účinky na naše zdraví

Voda Mrtvého moře obsahuje 21 minerálů. Přírodní termální prameny, kterými je jezero z části napájeno, jsou taktéž bohaté na různé zdraví prospěšné minerály, díky níž je jezero již po staletí využíváno v léčení revmatických, kloubních a kožních onemocnění. Pomáhá zbavit se podráždění a nepříjemného svědění, které způsobují kožní nemoci jako ekzémy, psoriáza, lupénka a akné. Koupel ve vodách Mrtvého moře rovněž podporuje krevní oběh a omlazování buněk.

Léčivá není jen voda, ale i černé bahno. Bahenní zábaly jsou naprosto jedinečné pro úlevu od nervového a svalového napětí, pomohou vám zlepšit krevní oběh a ulevují při revmatických či artritických bolestech. Bahno z Mrtvého moře též slouží k čištění a zjemnění pokožky.

Pokud chystáte strávit dovolenou u Mrtvého moře, nezapomeňte si vzít sebou svou oblíbenou knihu, kterou si na hladině moře můžete v klidu přečíst i bez nafukovacího lehátka.

Mrtvé moře