Tajemná hrobka pod Pokladnicí v Petře

V srdci starobylého města Petra v Jordánsku, vytesaného do růžových pískovcových skal, se nachází monument známý jako Pokladnice (Khaznah). Pod tímto velkolepým dílem však archeologové nedávno objevili skrytou hrobku obsahující nejméně 12 lidských koster a artefakty staré přibližně 2000 let.

Archeologický tým pod vedením Dr. Pearce Paula Creasmana, výkonného ředitele Amerického centra pro výzkum, se na tento objev zaměřil během průzkumu Pokladnice. Po letech spekulací, že dva objevené hroby pod levým bokem monumentu z roku 2003 nejsou jediné, provedli odborníci pomocí radaru průzkum půdy. Tento přístroj odhalil podobnosti mezi oběma stranami, což vedlo k získání povolení jordánských úřadů k dalším vykopávkám.

Dr. Creasman následně oslovil Joshe Gatese, moderátora pořadu ,,Expedition Unknown” na Discovery Channel. „Myslím, že jsme našli něco velkého,“ řekl Creasman Gatesovi. V srpnu letošního roku tým začal vykopávky s filmovým štábem a narazil na mimořádně zachovalou pohřební komoru.

Poklad v neporušené hrobce

Na rozdíl od mnoha hrobek v Petře, které bývají prázdné nebo vypleněné, tato obsahovala kompletní lidské ostatky a hrobové předměty z bronzu, železa a keramiky. Podle Creasmana je tento nález mimořádně vzácný a přináší nové informace o životě Nabatejců – starověkých arabských nomádů, jejichž pouštní království vzkvétalo mezi 4. stoletím př. n. l. a rokem 106 n. l.

„V celých dvou stoletích archeologických výzkumů v Petře nebylo objeveno nic podobného,“ uvedl Gates. Podle vědců se jedná o jednu z největších sbírek lidských pozůstatků nalezených na jednom místě v Petře. Objev byl představen v premiérovém dílu nové sezóny ,,Expedition Unknown”.

Město plné tajemství

Petra, zapsaná mezi Nové divy světa, je známá svou unikátní architekturou a nevyřešenými záhadami. Účel Pokladnice zůstává i po staletích předmětem debat. Nejrozšířenější teorií je, že sloužila jako mauzoleum, ačkoli uvnitř samotné budovy nebyly nalezeny žádné lidské ostatky.

Pokladnice každoročně přitahuje stovky tisíc turistů a objevila se i v několika filmech, včetně *Indiana Jones a poslední křížová výprava* (1989). Mezi nalezenými předměty v nové hrobce byla i keramická číše, kterou jedna z koster držela, připomínající tvar Svatého grálu. „Byl to ohromující okamžik, kdy historie napodobila umění,“ poznamenal Gates.

Zachovalé, ale křehké pozůstatky

Zatímco nalezené artefakty jsou ve velmi dobrém stavu, lidské ostatky jsou křehčí, než se očekávalo. Creasman to přičítá vlhkosti a sezónním záplavám v Petře, stejně jako poréznímu pískovci, který zadržuje vlhkost. Na některých kostrách byly nalezeny známky plísně.

Pouze několik hrobek v Petře objevených v posledních desetiletích obsahovalo neporušené pohřby. Dřívější narušení hrobů byla pravděpodobně způsobena cestovateli hledajícími úkryt před pouštním sluncem. Dva hroby objevené před 20 lety pod levým bokem Pokladnice obsahovaly pouze částečné pozůstatky, přičemž data nebyla nikdy zveřejněna.

 

Náhled do života Nabatejců

Pohřební zvyklosti Nabatejců zůstávají záhadou. Literatura naznačuje, že jejich společnost byla více egalitářská než jiné starověké civilizace. Rozdíly mezi královskými a běžnými pohřby však nejsou v nalezených hrobkách výrazné, a proto není jisté, zda nové hrobky pod Pokladnicí patřily šlechtě.

Vědci plánují datovat kostry a artefakty a analyzovat DNA, aby zjistili, zda byli pohřbení lidé příbuzní. Další výzkumy mohou odhalit detaily o jejich stravě či fyzickém životě.

„Jejich místo odpočinku se nachází na tak významném místě, že museli být nesmírně důležití,“ uzavřel Gates. „Zjistit, kdo tito lidé byli, nám může pomoci odhalit další část příběhu Pokladnice.“