Ramadán v Jordánsku

Chcete navštívit Jordánsko v době Ramadánu a ptáte se, zda je to dobrý nápad?

Pravdou je, že cestování do muslimské země, jako je Jordánsko, během Ramadánu může být zajímavé, ale také značně nepohodlné.

Shromáždila jsem nejdůležitější věci, které je třeba vzít v úvahu při plánování vaší cesty do Jordánska v době Ramadánu.

Korán
Ramadán večeře

Co je Ramadán?

Ramadán je největší muslimský svátek, který má kromě půstu i velký duchovní význam. Tento měsíc je pro věřící ve znamení zbožnosti a štědrosti a je nejen očistou těla, ale především očistou ducha. Pracovní doba je zkrácena, aby všichni mohli svůj čas věnovat rodině, chudým, nemocným a Bohu.

Kdy je Ramadán v Jordánsku?

Data Ramadánu jsou založena na islámském kalendáři, což je lunární kalendář o 12 lunárních měsících, který má pouze 354 dní. Vzhledem k tomu, že lunární kalendář je kratší než gregoriánský kalendář (365 dní), se islámské svátky rok od roku liší. V Jordánsku platí stejný princip i pro křesťanské svátky, jako jsou například Velikonoce, kde jsou data také založena na lunárním kalendáři.

Ramadán se slaví devátý měsíc lunárního kalendáře, jehož začátek a konec se vždy pečlivě počítá dle vycházejícího Měsíce.

Co vás čeká v Jordánsku během Ramadánu?

Od svítání do západu slunce se na veřejnosti nekouří, nejí a nepije a jako projev úcty a lidské sounáležitosti,  bychom se měli také snažit tohoto vyvarovat. Pokud se ale stane a pravidlo porušíte, nemusíte mít obavu, Jordánci jsou v tomto směru velice tolerantní a nikdo vás kvůli tomu nebude napadat. 

Během Ramadánu mnoho obchodů, bank a kanceláří otevírá v 9:00 hod. a zavírá brzy v 15:00 hod.

Arabská kuchyně
Iftar

Návštěva Jordánska během Ramadánu.

V letošním roce se Ramadán slaví během dubna a tento měsíc je nejlepším časem navštívit Jordánsko. Co tedy, když vás tento svátek potká na dovolené?

Cestování do muslimské země, jako je Jordánsko, během Ramadánu může být nezapomenutelným kulturním zážitkem. To však také zahrnuje určitá omezení.

Přečtěte si jaké výhody a nevýhody má návštěva islámské země během Ramadánu.

Výhody

Hlavním důvodem, proč navštívit Jordánsko během Ramadánu, je jedinečný kulturní zážitek. Muslimové nepovažují Ramadán za trest, ačkoli zdržet se jídla a pití během dne může znít jako výzva. Ve skutečnosti je Ramadán považován za svatý měsíc, ve kterém lidé věnují svůj čas modlitbám a úvahám. Půst je znamením víry, která učí oběti.

Atmosféra je během Ramadánu velmi odlišná od jiných období roku. Zvláštní význam má večeře na konci denního ramadánského půstu, nazývaná Iftar. Ta se skládá z několika chodů a sejde se u ní celá rodina a přátelé.

Některé lahůdky, jako je Qatayef, jsou během Ramadánu všude dostupné, a to je ten nejlepší okamžik, kdy můžete vyzkoušet ještě více místních specialit.

Nevýhody

S ohledem na místní obyvatele a jejich zvyky, by se během Ramadánu i turisté měli během dne vyhýbat jídlu a pití na veřejnosti. Bohužel i některé z místních restaurací jsou během dne zavřené, ale můžete se v klidu najíst ve svém hotelovém pokoji. 

Dalším omezením během Ramadánu je otevírací doba většiny památek, která je kratší než obvykle a také je k dispozici méně turistických průvodců. Prohlídky s průvodcem, které vyžadují těžkou fyzickou aktivitu, jako jsou stezky Wadi Mujib s průvodcem, pěší turistika v Dana, nejsou během Ramadánu k dispozici.

Pokud tedy plánujete okružní cestu přes Jordánsko, která zahrnuje nějaké fyzické aktivity, je nejlepší tak učinit mimo Ramadán.

Ramadán