Skalní město Petra v Jordánsku je jedním ze sedmi divů světa. Často je také popisována jako osmý div antického světa. Petra je bezpochyby nejcennější poklad a největší turistická atrakce Jordánska. Je to obrovské a jedinečné město, které je vytesáno do růžových skalních stěn. Před více než 2000 lety se zde usadili Nabatejci, pracovitý arabský lid, který změnil skalní město na důležitou křižovatku hedvábí, koření a jiných obchodních cest, které spojily Čínu, Indii a jižní Arábii s Egyptem, Sýrií, Řeckem a Římem. Byli to výteční obchodníci a tak jejich království vzkvétalo.
Náš poznávací zájezd vás provede skalním městem Petrou a dalšími krásnými památkami Jordánaska.
Velkolepé útvary, vytesané do kamene, jsou ve skutečnosti hrobky, kam byli pochováváni majetní a vysoce postavení Nabatejci. Vyspělá civilizace používala již v tu dobu velice sofistikovaný způsob zavlažování, v podobě zavlažovacích kanálů, které jsou v pískovci patrné ještě dnes. Důmyslně vedená koryta stáčející se do vodních bazénků, stékala volně po skále nebo tryskala hlavami kamenných chrličů.
Ačkoliv o Petře bylo napsáno mnoho, nic vás na toto úžasné místo opravdu nepřipraví. Abyste uvěřili, musíte uvidět.
Vstup do skalního města je přes Siq. Jeden kilometr dlouhou, úzkou soutěskou, která je lemována strmými, až 80 metrů vysokými skalními útesy. Procházka Siqem je sama o sobě zážitkem. Barvy a útvary skal jsou oslnivé. Když se dostanete na konec Siq, otevře se před vámi nezapomenutelný pohled na Al-Khazneh (pokladnici). Je to zážitek, na který se nezapomíná. Masivní stavba, vytesaná do tmavé růžové skály je 43 metrů vysoká a 30 metrů dlouhá. Vedle této impozantní stavby se člověk cítí malý jako mravenec.
Ministerstvo financí je pouze prvním z mnoha divů, které tvoří Petru. Budete potřebovat nejméně čtyři nebo pět dní, abyste opravdu prozkoumali všechno. Při vstupu do údolí Petra vás ohromí přírodní krásy tohoto místa a jeho vynikající architektura. Jsou zde stovky propracovaných hrobů se složitými řezbami. A na rozdíl od domů, které byly zničeny zemětřesením, byly hrobky vyřezány tak, aby vydržely po dlouhá léta. Dnes jich můžeme obdivovat až pět set, jsou prázdné, ale okouzlující.
Vpád Říma zasadil Nabatejcům drsný konec a Petru tak připojil k jejich rozsáhlé říši. Římané začali území okamžitě spravovat a tak v údolí můžeme najít zbytky římských staveb. Nejpůsobivější stavbou je amfiteátr. Řecko-římské divadlo, které mohlo pojmout až 3000 lidí. Spatříme zde také obelisky, chrámy, obětní oltáře a kolonády.
Když vystoupáme vysoko nad údolí, až k impozantnímu klášteru Ad-Deir, můžeme obdivovat dech beroucí výhled. Cesta k ní je docela dlouhá a plná nekonečných schodů, ale stojí za to. Klášter je jedna z největších a nejzachovalejších památek celé Petry.
V areálu jsou také dvě vynikající muzea; Archeologické muzeum Petra a muzeum Nabatejců v Petře. Obě muzea představují nálezy z vykopávek v regionu a vhled do barevné minulosti Petry.
Uvnitř Petry, několik řemeslníků z města Wadi Musa a blízké beduínské osady prodávají své výrobky. V malých stáncích prodávají beduínské šperky, keramiku, nebo lahve s obrazci z místních barevných písků.
V Petře není povolen vstup motorových vozidel. Pokud však nechcete chodit pěšky, můžete si najmout koně nebo kočár tažený koňmi, který vás převeze přes kilometr dlouhý Siq. Pro seniory anebo tělesně postižené vydá návštěvnické centrum, v blízkosti vchodu do Siqu, zvláštní povolení (za příplatek), aby kočár mohl až dovnitř Petry k hlavním atrakcím. Uvnitř skalního města si můžete najmout osla, koně anebo pro dobrodružnější povahy i velblouda.
Sahá do 6. století př. n. l., kdy byla Petra založena Nabatejci. Arabským kočovným kmenem, který se usadil v oblasti a položil základy komerční říše. Ta se postupně rozšířila až do Sýrie.
Přes neustálé pokusy krále Seleukovské říše Antigonuse, římského císaře Pompey a Heroda Velikého, převzít Petru pod jejich nadvládu, zůstala Petra v rukou Nabatejců až do roku 100, když Římani Petru převzali. Během Byzantského období Petra klesala na důležitosti, protože pozornost byla postupně přesunuta na východ do Constantinopole.
Ve 12. století zde křižáci postavili pevnost, ale brzy se také stáhli a Petra tak zůstala v tichosti skal ukrytá před okolním světem a stala se legendou. Po celá staletí zde žili beduíni, kteří Petru střežili před okolím. Až do počátku 19. století, kdy ji v roce 1812 znovu objevil švýcarský průzkumník Johann Ludwig Burckhardt.
Archeologický park Petra (PAP) pokrývá plochu 264 000 metrů čtverečních v oblasti Wadi Musa, která je považována za nejznámější turistickou a archeologickou lokalitu Jordánska. Od roku 1985 je zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Krajina růžových skalních hor, je ohromná starobylým nabatejským městem Petrou, která byla vytesána do skály před více než 2000 lety.