Suvenýry z Jordánska

Jaké suvenýry koupit sobě nebo svým blízkým na památku, která bude navždy připomínat vaši dovolenou v Jordánsku? Možností k výběru je mnoho. Jordánsko je bohaté na tradiční lidová a umělecká řemesla, která odráží směs arabské a islámské kultury. Ty se předávají z generace na generaci od doby, kdy si místní obyvatelé začali zabezpečovat své domácí potřeby

Tradice s historickými kořeny

Asi nejstarší řemeslné umění v Jordánsku je výroba hrnčířských hliněných výrobků. Praktičnost a krásu kombinuje foukané sklo, které archeologové v Jordánsku objevují dodnes. Jsou to především vázy, lahve a ručně vyrobené poháry v nádherné královské modré nebo zelené  barvě. Základní tvary a design tradičních skleněných nádob mají v Jordánsku hluboké kořeny, které se datují do 1. stol. před n. l.

Celý svět obdivuje nádhernou jordánskou výšivku, která křížovým stehem kombinuje více barev a vzorů na thóbach ( arabské slovo pro oděvy), šátcích a polštářích. Dříve si jordánské a palestinské ženy tkaly šaty a dívky si často vyšívaly své svatební šaty.

V minulosti si nomádští beduíni a vesničané vyráběli vlastní koberce za použití horizontálních nebo svislých tyčí. Od doby, kdy se beduíni začali usazovat, se toto umění začalo vytrácet. Dnes různé organizace a nadace spolupracují s místními umělci a podporují toto řemeslo. Jordánci tak nadále tkají ručně vyráběné koberce v tradičních tmavých odstínech zelené, červené, černé a oranžové. V posledních letech se staly populární i světlé pastelové odstíny.

 

Jordánci jsou zruční řemeslníci i umělci

Jako drobný suvenýr z Jordánska, si můžete také koupit lahvičku s barevným pískem, kterou vám vyrobí místní umělci v Petře a Aqabě. Jejich hravé vzory jsou pro Jordánsko specifické. Lahve naplněné pestrobarevnými písky byly vyráběny řemeslníky v Petře a Aqabě po celá desetiletí. Vymyslel to rodák z Petry, Mohammed Abdulah Otman, který se učil řemeslo už jako malé dítě. Svůj materiál sbíral z okolních hor a jeskyní. Othman a všichni, kteří toto řemeslo následují, nepotřebují pro své umění používat barviva, protože v místním pískovci se vyskytuje více než 20 různých přírodních barev.

 

V neposlední řadě musím zmínit starodávnou jordánskou mozaiku. Asi nejznámější je ta, kterou najdeme na podlaze kostela sv. Jiří v Madabě zachycující Svatou zemi a Jeruzalém. Dnes si můžete koupit mnoho různých upomínkových předmětů, které jsou zdobené  jordánskou mozaikou.