To nejkrásnější z Jordánska

To nejlepší z Jordánska

Obsah článku

Návštěva Jordánska je snem cestovatelů z celého světa. Bezpečná a přátelská destinace Blízkého východu vás přivede do blízkosti divů světa a ponoří vás do prvotřídní pohostinnosti. Jakmile vklouznete do kultury této pohodové země, budete se cítit jako doma. 

V Jordánsku je mnoho míst světového dědictví UNESCO. Můžete obdivovat blednoucí fresky v 1300 let starém pouštním hradu Quseir Amra . Vyšplhat na červené písečné duny a postavit se do stínu zvětralého pískovce v pokořující pouštní krajině Wadi Rum. A naplánujte si, že strávíte alespoň dva dny prozkoumáváním jordánského korunovačního klenotu, Petry. Úchvatná místa ve starověkém nabatejském městě vás ohromí a vy budete toužit vidět víc a víc.

To nejkrásnější z Jordánska

Jordánsko nemá kořeny pouze v minulosti. Jeho kopcovité hlavní město Ammán překypuje rušnými restauracemi a kavárnami, luxusními obchody a působivými uměleckými galeriemi. Pak je tu Mrtvé moře, kde si po dnech strávených prohlídkou Jordánska můžete odpočinout a nechat se hýčkat v mnoha luxusních přímořských letoviscích. 

Podívejte se na to nejkrásnější z Jordánska v našem seznamu a naplánujte si svou příští dovolenou nebo si rovnou vyberte svůj zájezd zde.

Petra

Petra Jordánsko

Připravte se, že budete Petrou ohromeni. Toto nejkrásnější místo z Jordánska je také jedním ze sedmi divů světa. Před více než 200 lety znovuobjevil Petru švýcarský průzkumník Johann Ludwig Burckhardt.

Budete potřebovat alespoň dva dny, abyste viděli všechny nejdůležitější místa Petry, které zahrnují více než 800 registrovaných památek. Pokud máte více času, určitě nebudete zklamáni, když ho zde strávíte. Putování po tomto starobylém městě, v takto zachovalém stavu, je zážitek jako žádný jiný. 

Petra na vás udělá tak ohromný dojem, že budete jen v němém úžasu a bez dechu vše sledovat. Hned po vstupu uvidíte tajemné Bloky Djinů, jsou to impozantní kamenné monumenty, jejichž původní účel je stále neznámý, následovaný hrobkou Obelisk. A to je jen zrnko písku z toho, co na vás čeká ukryto mezi vysokými skalami. 

Petra Jordánsko
Petra, vodovod

Cesta do Petry

Jediná cesta do Petry vede přes Siq – slavnou stezku hadího kaňonu lemovanou vysokými skalami. Podívejte se podél zdí a uvidíte zbytky vodovodních kanálů, které sloužily k zásobování Petry vodou. Do skály vytesané výklenky pro posvátné sochy, známé jako baetyly naznačují, že Petra mohla být v určitém okamžiku považována za svaté město. Cestou minete také větrem a vodou ošlehanou reliéfní sochu velbloudů vedenou dvěma obchodníky. 

Nakonec se dostanete k nezaměnitelné pokladnici (známé jako Al-Khazneh). Toto helénistické sloupoví, najdete v téměř každém cestovním průvodci a příspěvku na sociálních sítích o Petře, protože je jedním z nejkouzelnějších míst v Jordánsku. Legenda praví, že ve skále vytesaný pomník, který byl postaven jako místo posledního odpočinku nabatejského krále Aretase IV., byl v době Mojžíše úkrytem pokladu egyptského faraona. 

Petra_karavana
Petra_Jordánsko

To nejkrásnější z Petry

Jak daleko vás vaše nohy v Petře zavedou záleží jen na vás. Máte na výběr několik tras od těch snadných až po velice náročné. K prozkoumání stojí také desítky hrobek a domů na Ulici fasád, vystoupejte po strmých schodech a mějte tak skvělý výhled na High Place of Sacrifice, zůstaňte v úžasu u římského divadla a projděte se po impozantní Kolonádové ulici. 

Pokud vás ještě nebolí nohy, vydejte se po zhruba 850 schodech vytesaných do skály k legendárnímu Klášteru. Tato impozantní stavba, zastrčená v kopcích, za tu cestu stojí.

Pokud jste si mysleli, že Petra je přes den neuvěřitelná, počkejte po setmění, kdy je Siq a pokladnice osvětlena více než 1500 blikajícími svíčkami. 

Mrtvé moře

Mrtvé moře

Při návštěvě musíte nechat své tělo odpočinout ve slaných vodách Mrtvého moře. Bez toho, jako byste v Jordánsku ani nebyli. Nejnižší a nejtajemnější bod na Zemi je opředený mnoha až děsivými příběhy. Mrtvé moře je ve skutečnosti jezero a nachází se 418 metrů pod hladinou moře. Uchvátí vás pohled na jeho hladinu, zářící intenzivním odstínem akvamarínu, vedle skalních říms pokrytých krystalickou, sněhově bílou solí. A tato nádhera je umocněna kontrastem pustých rudých hor v pozadí. 

Mrtvé moře
Mrtvé moře

Mrtvé moře je známé svou vodou, bohatou na minerály, s léčivými vlastnostmi na pokožku. Jeho voda je tak hustá, že jediné co můžete dělat, je vznášet se nad hladinou. 

Ke břehu Mrtvého moře se dostanete z několika hotelových resortů a pláží. Doporučuji krásnou pláž Oh beach. Můžete si užívat v několika soukromých bazénech s bary, výbornou kuchyní a soukromou pláží u břehu moře s kbelíky černého bláta.  

Mrtvé moře
Mrtvé moře

Můj tip: Za každou cenu se vyhněte tomu, aby se vám voda z Mrtvého moře dostala do očí. Intenzivní slanost (10krát slanější než oceán!) štípe hůř, než si dokážete představit. 

K Mrtvému moři se z Ammánu dostanete autem asi za hodinu. 

Wadi Rum

Wadi Rum

Další nejkrásnější místo Jordánska najdete na jihu země, Wadi Rum je také jednou z nejpozoruhodnějších krajin celého světa.   

Toto pískovcové a žulové pouštní údolí, je známé také jako Měsíční údolí nebo Mars na Zemi. Tento název údolí získalo díky své, až mimozemské kráse. Z jemných dun rudého, horkého písku se dramaticky tyčí vysoké ostré útesy skal.  

Pouštní údolí sloužilo jako kulisa pro několik filmových trháků, jako je Lawrence z Arábie z roku 1962, Rudá planeta (2000), Transformers: Pomsta poražených (2007), Rogue One: Star Wars Story (2016), Aladdin (2019).  

Wadi Rum Jordánsko
Wadi Rum Jordánsko

V roce 2011 byl Wadi Rum označen na seznamu světového dědictví UNESCO. 

Zalabští beduíni, kulturní skupina žijící v této oblasti, přeměnili Wadi Rum na ekoturistické hřiště. Oblastí se můžete projet na velbloudech nebo temperamentních arabských koních, připnout si postroj a vyrazit po skalách do pískovcových hor, procházet se kaňony a vířit písek na výletech na čtyřkolkách. 

Wadi Rum_petroglyfy
Wadi Rum_petroglyfy

Požádejte svého průvodce, aby vás zavedl do kaňonu Khazali, kde můžete vidět petroglyfy lidí a antilop, které mohou pocházet až z 8. století před naším letopočtem. 

Můj tip: V našem zájezdu strávíte noc v jednom z luxusních kempů Zeina Lodge. Doporučuji vybrat si ubytování v bublině, který nabízí nezapomenutelný výhled na poušť. O glampingu si přečtěte zde. S téměř nulovým světelným znečištěním nabízí park neuvěřitelné pozorování hvězd. Není divu, že návštěva Wadi Rum je jednou z nejlepších věcí v Jordánsku.

Jerash

Jerash

To nejkrásnější řecko-římské město Jordánska je bezesporu Jerash. Je to jedno z nejzachovalejších starověkých římských měst na světě a nabízí velkolepá místa k návštěvě. Od kolonád a chrámů až po masivní sportovní arénu, která kdysi měla kapacitu 15 000 diváků. 

Vaše cesta do minulosti začne za Hadrianovým obloukem, který je vysoký 11 metrů. Tato vysoká stavba je ještě působivější, když uvážíte, že byla původně dvojnásobná. 

Jerash_hypodrom
Jerash_Hadrianův oblouk

Po levé straně spatříte obrovský Hipodrom. Toto sportovní hřiště bylo postaveno kolem 2. století, a kdysi hostilo vozatajové závody pro zábavu tisících diváků. Tento Starověký sport ožívá prostřednictvím každodenních představeních, které zahrnují bojové gladiátory a závodící koňské spřežení. 

Jerash_kolonáda
Jerash_ruiny

Dalším nádherným místem je Fórum. Náměstí oválného tvaru lemují vysoké sloupy, které dodávají prostoru královský nádech. Když vystoupáte po schodech nedalekého Diova chrámu, získáte ještě lepší výhled na kolonádu. A představte si představení, která se odehrávala na vyšperkované scéně Jižního divadla. Zdá se, že v Jerash si každý najde to své. 

Můj tip: Ve městě Jerash není téměř žádný stín. Vezměte si s sebou dostatek vody, opalovací krém a klobouk, abyste byli chráněni před ostrými paprsky.

Aqaba

Aqaba

Myslíte si, že nemůžete mít dovolenou u moře na horkém a suchém Středním východě? Přemýšlejte znovu. Tím nejkrásnějším přímořským městem Jordánska je Aqaba. Plážové město na jižním cípu Jordánska, láká turisty za odpopčinkem na úchvatném pobřeží Rudého moře. 

Aqaba
Aqaba

Plavat, šnorchlovat nebo se potápět, to vše můžete dělat v Aqabě. A nejen to, můžete také využít plavbu lodí, které nabízejí místní hotely.  

Jordánsko potápění
Jordánsko potápění

Můj tip: nechejte se hýčkat v jednom z krásných hammamů v okolí letoviska. Své tělo nejenže očistíte od písku, ale také si výborně odpočinete.  

Až budete mít chuť, pusťte se do místní speciality: sayadieh, pokrm z ryby na chutné rýži s cibulí, rajčaty a chilli papričkou.

Římské ruiny v Ammánu

Ammán

Ammán patří mezi nejstarší osídlená města na světě a je domovem celé řady fascinujících ruin, z nichž mnohé jsou vzdáleny jen kousek od sebe. 

Je hlavním městem Jordánska a zpočátku se rozprostíral na sedmi kopcích, arabsky zvanými JABAL. Dnes už je město mnohem větší a leží na devatenácti pahorcích. 

Na jednom z těchto kopců se do výšky nad městem tyčí Citadela. Jejímž nejznámějším místem je impozantní Herkulův chrám. Byl postaven Římany a dnes z něj můžeme obdivovat jen několik jeho částí. Dva kompletní sloupy, jejichž výška je devět metrů, spolu s ruinami čtyř dalších sloupů. Nápis poblíž chrámu jej datuje do doby kolem roku 160 n. l. tedy do doby, kdy byl Ammán pod římskou nadvládou.  

Ammán_herkulova ruka
Ammán_citadela

Byla to ve své době impozantní stavba, větší než jakákoli jiná v samotném Římě. Toto významné místo bylo zasvěcené bájnému hrdinovi Herkulovi. 

Poblíž sloupů je záhadná gigantická ruka z mramoru, která byla zřejmě součástí jeho sochy. Kdyby se celá dochovala, měřila by více než dvanáct metrů, takže by byla jednou z největších na světě, jaké kdy byly vytvořeny. 

Z vrcholku kopce, kromě Herkulova chrámu, můžete také obdivovat byzantský kostel, stopy mohutného Umajovského paláce a římský amfiteátr, jehož kapacita byla až 5000 míst. 

Římské divadlo pochází z doby, kdy byl Ammán před téměř 2 000 lety městem ovládaným Římany známým jako Philadelphia. Místo je stále plné života, pořádá mnoho akcí a vítá místní i turisty. 

Nedaleko můžete navštívit Nymphaeum , římskou fontánu, která byla postavena přibližně ve stejné době jako divadlo, a také menší divadlo s 500 místy, Odeon. 

Ammán
Ammán

Můj tip: Až se nasytíte ruinami, starodávného Ammánu, prohlédněte si pulzující kulturu moderního Ammánu a nezapomeňte navštívit ulici Rainbow Street. Tato autentická promenáda se může pochlubit kavárnami s fantastickými příležitostmi k povídání si s místními obyvateli, pozorování lidí a spoustou obchodů se suvenýry!

Starověké mozaiky z Madaby

Madaba

Zatímco prohlídka většiny jordánských památek vás nutí dívat se nahoru, opakem bude pro vás historické obchodní město Madaba. Město je domovem největšího počtu mozaik na světě, které byly objeveny na jejich původním místě. Většina z nich je umístěna na podlahách kostelů a budov po celém městě. 

Kostel sv. Jiří je domovem jedné z nejpozoruhodnějších mozaik v Jordánsku: mozaikové mapy Madaba. Mapa ze 6. století zobrazuje Svatou zemi během byzantského období a představuje kartografii z biblické éry. I když některé z původních dvou milionů dlaždic chybí, zbytky mapy vám stále poskytují vynikající pohled na to, jak vypadal Blízký východ před mnoha staletími. 

Madaba
Madaba_mozaika

Další mozaiky mohou návštěvníci vidět ve dvou archeologických parcích v Madabě. Skanzen v Archeologickém parku I obsahuje úžasnou geometrickou mozaiku z kostela Panny Marie – místo ze 6. století, které bylo objeveno ve sklepě rodinného domu v roce 1887. Najdeme zde i nejstarší mozaiku v Jordánsku, která pochází z 1. století před naším letopočtem, stejně jako dechberoucí kobercové dlaždice čtyř ročních období a přírody, které byly kdysi v byzantské vile. 

Další působivé mozaiky mohou turisté vidět v Archeologickém parku II, který se nachází v troskách luxusního sídla z počátku 6. století.

Wadi Mujib

Wadi Mujib

Wadi Mujib, táhnoucí se od Desert Highway asi 70 kilometrů k Mrtvému moři, můžeme nazvat jordánským Grand Canyonem. Kaňon řeky, který je čtyři kilometry široký a jeden kilometr hluboký, nabízí milovníkům přírody možnost prozkoumat jedinečné scenérie a spatřit nepřeberné množství divoké zvěře, včetně egyptských supů, kozorožců núbijských, hyen pruhovaných a syrského vlka. 

Wadi Mujib
Mrtvé moře_horké prameny

Můj tip: Soutěskou Wadi Mujib je skvělá turistika, pokud vám nevadí, že se trochu namočíte. Můžete se také vydat do biosféry Mujib Reserve a nasávat malebné horké prameny.

Můžete si také přečíst