Vánoční svátky v Jordánsku

Vánoce v Jordánsku

Vánoce se v Jordánsku slaví po celé zemi  a pro ty, kteří nejsou křesťané, jsou spíše sváteční chvílí a oslavou. Jordánsko je muslimská země, ale její obyvatelé jsou jak křesťané, tak muslimové, kteří spolu žijí v přátelství a míru. Bez ohledu na to, že křesťané tvoří přibližně jen 10 % populace, se jejich víra respektuje a Vánoce se slaví v klidu a harmonii.

Vánoce v Jordánsku

Vánoce v Jordánsku

Pokud plánujete návštěvu Jordánska na Vánoce, připravte se na vzrušující a sváteční období doplněné večírky, oslavami a dekoracemi. V hlavním městě Ammánu je hřejivá vánoční atmosféra cítit z každého koutu. Obchody s kavárnami se rozsvítí vánočními svíčkami a světelné dekorace se objeví po celém městě. Nákupní centra zdobí své obrovské vánoční stromky a mnoho hotelů s restauracemi nabízí speciální sváteční chody.

Vánoce jsou časem míru, lásky, harmonie, sdílení a lidskosti. To je něco, co lze pociťovat v celém Jordánsku, bez ohledu na náboženské vyznání.

Oslavy Vánoc jsou v Ammánu velmi veselé a jak křesťané, tak muslimové toto sváteční období milují. Nákupní komplex na Boulevardu v oblasti Abdali se promění v bohaté vánoční trhy s tradiční výzdobou a koledníky, kteří zpívají anglické koledy (spolu s některými arabskými verzemi). Ulici lemují vánoční stánky a u slavnostního rozsvícení vysokého vánočního stromu se můžete potkat i se Santou. Podobná vánoční atmosféra se nachází po celé zemi. Křesťané navštěvuji štědrovečerní bohoslužby v jordánských kostelech, které jsou jedny z nejstarších a nejuctívanějších na světě.

Vánoční festival ve Fuhei

Ammán, vánoce
Vánoce v Ammán

Hodně oblíbený je vánoční festival ve Fuheis, toto údolí je od Ammánu vzdáleno asi 20 km. Jeho ústředním bodem je obrovský vánoční strom, jehož rozsvícení se tradičně účastní členové jordánské královské rodiny. V roce 2008 rozsvítila Jeho královská výsost královna Rania strom u příležitosti oficiálního zahájení festivalu a její synové, korunní princ Hussein bin Abdullah a princ Hashem udělali totéž v roce 2013. Tato tradice se opakuje po většinu Vánočních svátků.

Vánoce v Madabě

Symbolem křesťanství v Jordánsku je Madaba, malebné město ležící asi 30 km od hlavního města Ammánu. Pro návštěvníky, kteří se rozhodnou prozkoumat bohatství křesťanského dědictví v této oblasti, Madaba přináší neopakovatelný zážitek.

Každý rok ožívá Madaba v období Vánoc, přičemž město hostí velkolepé vánoční oslavy, které přitahují lidi z celého Jordánska. Procestovat Madabu během vánočního období znamená vstoupit do pohádkové atmosféry plné radosti a tradičních rituálů.

V průběhu Vánoc zaujímá zvláštní místo Santa Claus, který projíždí křížem krážem městem s koňským spřežením a vozem nabitým dárky a čokoládou. Radost a úsměvy na tvářích dětí, které dostávají dárky od Santa Clause, tvoří nezapomenutelný obrázek vánoční atmosféry v Madabě.

Každý adventní víkend se město proměňuje v hudební oázu s vánočními koncerty, které dodávají náměstí a ulicím kouzelnou atmosféru. Hlavní pěší ulice, vedoucí od kostela svatého Jiří až k návštěvnickému centru Madaba, se stává pulzujícím srdcem tržiště s místními produkty. Zde můžete zakoupit tradiční vánoční dárky, regionální speciality a ručně vyráběné suvenýry, které budou připomínkou této magické vánoční atmosféry.

Pro každého, kdo hledá autentický vánoční zážitek spojený s křesťanskou tradicí, je Madaba v Jordánsku nevyhnutelnou zastávkou. Kombinace historického bohatství a vánoční radosti dělá z tohoto města jedinečné místo pro vánoční putování.

Jordánsko vánoce

Můžete si také přečíst