Počasí a klima v Jordánsku

Náš cíl je prolomit bariéru a ukázat, že tato země si zaslouží být zaplavena turisty.

Počasí v Jordánsku je do značné míry ovlivněno vyprahlým pouštním podnebím, a proto je tato fascinující země Jordánu obecně horká a suchá. Výjimku tvoří krátká zimní sezona mezi listopadem a únorem, kdy teploty znatelně klesají. Objevuje se vlhké počasí, někdy dokonce i sníh, zejména na východě.

Jordánsko je poměrně malá země s celkovou rozlohou 96 000 km2. Ačkoli je z větší části tvořena pouští, jsou zde zřetelné tři klimatické zóny: údolí Jordánu, plošiny horských výšin a oblast pouště, která tvoří 75% celkové rozlohy Jordánska.

Země je téměř kompletně uzavřená, s výjimkou krátkého pásu pobřeží Rudého moře na jižní části země a pestrou topografií skládající se z plošin, hor a hlubokého údolí Rift na západě. Rozdílné výšky mají lokalizovaný účinek na klima a působí tak teplotní extrémy mezi 5 °C až 10 °C v nejchladnějším měsíci lednu, k 20°C  až 35°C v polovině měsíce srpna.

booked.net
Aktuální počasí v Jordánsku

Letní měsíce

V létě je teplo často zhoršováno spalujícím, suchým jižním větrem, známém jako “Shirocco”, který může být dostatečně silný, aby způsobil písečné bouřky. Ačkoli letní dny jsou horké, v noci teplota klesne na příjemných 20 °C. Extrémně nízká úroveň vlhkosti a chladnější noci v této zemi, však horko dělá aspoň trochu snesitelnější.

Obecně jsou letní měsíce (červen až srpen) téměř úplně suché, přičemž se většina srážek vyskytuje v zimě (listopad až březen). Někdy přichází jako prudké bouře, které mohou způsobit místní záplavy, především na severozápadě.

Zimní měsíce

Teploty v lednu se liší od maxima kolem 13 °C v Ammánu a 20 °C v Aqabě, která je tímto často vyhledávanou destinací pro zimní dovolenou.

Jak teploty během zimních měsíců klesají, tak se šance na deště zvyšuje. Obecně je to kolem 100 mm srážek na celém území. Nejvíce srážek spadne na západě, v hlavním městě Ammán, které leží v kopcích podél údolí Rift. Dokonce i na oblíbenou památku Petru, kde je možné v těchto měsících vidět i sníh.

Nejlepší čas pro návštěvu Jordánska

Nejlepší doba pro rezervaci dovolené v Jordánsku je během přechodných období jara (od března až do května) a podzimu (od září do listopadu), což umožňuje návštěvníkům vyhnout se extrémnímu suchu v letních měsících a chladu v zimních měsících. Pro přímořskou dovolenou v oblíbeném letovisku Aqaba na jižním konci země si zábavu můžeme užít po celý rok. Jeho pobřežní umístění zmírňuje teplo léta a studenou zimu.

Vyberte si z našich zájezdů do Jordánska

To nejlepší z Jordánska
od 26 800 Kč

Je jen málo zemí, které patří do těch menších a přitom mají tolik co nabídnout.
7 nocí

Malý okruh Jordánskem
od 19 300 Kč

Ta nejatraktivnější místa v Jordánsku během krátké dovolené.
4 noci

Jordánsko na míru

Neodpovídá nabídka našich připravených zájezdů přesně vaší představě o dovolené v Jordánsku?
na míru

Dobrodružství v Jordánsku
od 29 100Kč

Program vhodný pro milovníky aktivní dovolené. Divoké kaňony, vodopády, tour ve Wadi Rum...
7 nocí

Nejnovější obrázky z Instagramu.

Máte konkrétní přání?