Měna v Jordánsku

Náš cíl je prolomit bariéru a ukázat, že tato země si zaslouží být zaplavena turisty.

Chcete si užít dovolenou s velbloudy a beduíny na rudém písku pouště a zajímá vás, jaká měna v Jordánsku platí a kolik co stojí? Poradíme vám, jak a kde vyměnit peníze a další užitečné tipy.

Jordánská měna

Oficiální měna je jordánský dinár, jehož mezinárodní název je JOD.

Dílčí jednotky dináru jsou 10 dirhamů, 100 piastrů a 1000 fils.

Aktuální kurz jordánského dináru se pohybuje kolem 30 Kč za 1 JOD a měna je pevně vázána na americký dolar.  

V oběhu jsou mince v hodnotě O,5, 1, 2, 2,5, 5, 10 a 20 piastrů, 0,25, 0,5 a 1 dinár.

Bankovky mají hodnotu 1, 5, 10, 20 a 50 dinárů, platí zde staré i nové řady mincí a vyznat se v nich je trochu složitější. Všechny bankovky jsou označené kromě arabštiny i anglicky.

Výměna dinárů

Jordánskou měnu v České Republice nesměníte. Běžně si lidé cestující do Jordánska smění v ČR koruny za dolary, popřípadě eura, a ty pak v Jordánsku vymění ve směnárně, či bance. Směnárny najdete již na letišti, na hraničních přechodech a v hotelích, avšak je zde také nejméně výhodný kurz. Nejlepším řešením je směnit přímo na letišti nezbytnou hotovost a vyměnit si peníze až větších městech.

Výběr z bankomatu

Jordánskou měnu v Česku nesměníte. Běžně si lidé cestující do Jordánska smění v ČR koruny za dolary, popřípadě eura, a ty pak v Jordánsku vymění ve směnárně, či bance. Směnárny najdete již na letišti, na hraničních přechodech a v hotelích, avšak je zde také nejméně výhodný kurz. Nejlepším řešením je směnit přímo na letišti nezbytnou hotovost a vyměnit si peníze až větších městech.

Platba kartou

Bezhotovostně zaplatíte pouze ve velkých obchodech a lepších hotelích. Všude jinde musíte mít u sebe hotovost.

Ceny v Jordánsku

Jsou ve srovnání s Českem poměrně vysoké a často i přesahují částky v západní Evropě. Zvláště všechny turistické atrakce a služby jsou hodně drahé. Potraviny, nebo veřejná doprava jsou cenově dostupnější.

Stravování v restauracích pro místní obyvatele, nebo v pouličních stáncích, vyjde také relativně dobře. Pokud zavítáte do restaurace, počítejte s tím, že ceny jsou uvedeny bez daně a spropitného. Bude vám tedy k účtu připočítáno dalších 25 % z ceny.

Debatovat o ceně můžete jen s průvodci, nebo prodejci suvenýrů, jinak se v Jordánsku o ceně nesmlouvá. Výjimkou nejsou ani dvojí ceny pro místní a zahraniční turisty. Také za každou prokázanou službu se čeká drobná finanční odměna, například za typické pozvání na čaj.

Vyberte si z našich zájezdů do Jordánska

To nejlepší z Jordánska
od 26 800 Kč

Je jen málo zemí, které patří do těch menších a přitom mají tolik co nabídnout.
7 nocí

Malý okruh Jordánskem
od 19 300 Kč

Ta nejatraktivnější místa v Jordánsku během krátké dovolené.
4 noci

Jordánsko na míru

Neodpovídá nabídka našich připravených zájezdů přesně vaší představě o dovolené v Jordánsku?
na míru

Dobrodružství v Jordánsku
od 29 100Kč

Program vhodný pro milovníky aktivní dovolené. Divoké kaňony, vodopády, tour ve Wadi Rum...
7 nocí

Nejnovější obrázky z Instagramu.

Máte konkrétní přání?